ثروتمندان خدا را فراموش می‏کنند؟

بخش خبری الف    ۰۲ اردیبهشت ۱۳۸۸

افرادی که مذهبی هستند، احساس شادمانی بیشتری نسبت به افرادی که مذهب برایشان زیاد مهم نیست دارند کشورهای دارای درآمد سرانه بیشتر کمتر مذهبی‌ترند.
در نظرسنجی انجام شده توسط موسسه گالوپ در 143 کشور جهان مشخص شده است که در میان کشورهایی که درآمد میانگین سالانه مردم 2000 دلار یا کمتر است، 92 درصد از مردم آن کشور اعلام کردند که مذهب بخش مهمی از زندگی روزانه آنها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که در این نظرسنجی مشخص شده است که در میان کشورهای ثروتمندی که درآمد میانگین سالیانه مردمش 25 هزار دلار یا بیشتر است، فقط 44 درصد از مردم اعلام کرده‌اند که مذهب در زندگی‌شان نقش مهمی ایفا می‌کند.

در این نظرسنجی در میان کشورهایی که درآمد سرانه میانگین سالانه بین 2 تا 5 هزار دلار دارند، 82 درصد از مردم اعلام کردند که مذهب در زندگی روزمره‌شان مهم می‌باشد این در حالی است که در این کشورها 12 درصد اعلام کردند که مذهب نقشی در زندگی‌شان ندارد.

در نظرسنجی موسسه گالوپ همچنین این موضوع مشخص شده است که مذهب در وضعیت و سلامت جسمانی افراد تاثیر می‌گذارد. در این نظرسنجی افرادی که مذهبی بودند و برای نقش مذهب در زندگی‌شان اهمیت زیادی قائل بوده‌اند، احساس شادمانی بیشتری نسبت به افرادی که مذهب برایشان زیاد مهم به شمار نمی‌رود، داشته‌اند.

در افرادی که مذهب برایشان مهم به شمار نمی‌رود، آمار احساس نگرانی، اندوه، افسردگی و خشم بیشتر از آمار این احساسات در میان افرادی که مذهب برایشان مهم است، می‌باشد.

جامعه شناسان معتقدند که مذهب به جوامع بشری این امکان را می‌دهد که افراد در راستای فرصت‌ها برای ایجاد روابط مفیدی که رضایتمندی و احساس امنیت در زمان بحران‌های اجتماعی را در پی دارد، حرکت کنند.

در تحقیق دیگری توسط یکی از اعضای دیگر موسسه گالوپ و یک عضو موسسه پرینستون مشخص شد که افرادی که مذهبی‌تر هستند از نظر سطح تکامل زندگی در رده بالاتری در مقایسه با دیگر افراد برخوردارند.

در این نظرسنجی گالوپ همچنین مشخص شده که فواید اجتماعی و روانشناختی مذهبی بودن در فقیرترین کشورهای دنیا بسیار زیاد است.

/ 0 نظر / 9 بازدید